Patogenní organismy - Multi-Mam CZ

1. Candida Albicants
Candida (též kvasinka) představuje houbu, které se nejlépe daří v teplém, temném a vlhkém prostředí, například na sliznicích v ústech či vagině, v oblastech v kontaktu s plenou, v záhybech kůže, na vložkách do podprsenky pro kojící matky a na neustále vlhkých bradavkách.

Kandidóza bradavek kojící matky bývá spojena s orofaryngeální kandidózou u kojence. Kandidóza bradavek bývá téměř vždy oboustranná, bradavky jsou jasně červené a zanícené, na pohled působí jako spálené od slunce nebo popálené ohněm. Na rozdíl od bolestivých ranek či odřenin, které způsobí kojenec nesprávným přisátím, kandidóza bradavek bolí i mezi kojeními. Bolestivý je i pouhý kontakt oblečení s bradavkou.

Podezření na kandidózu coby příčinu bolestivosti bradavek je třeba pojmout v následujících případech:

  • Bradavky jsou mimořádně bolestivé, pálí, svědí, jsou zarudlé či se na nich tvoří puchýře.
  • Během kojení nebo těsně po něm (především při ejekčním reflexu) se v prsech ozývá prudká bolest.
  • Obvyklé prostředky pro úlevu od bolestivých bradavek nefungují.
  • Dítě má kvasinkovou infekci v ústech (bílé flíčky podobné kouskům sýru cottage na jazyku a stranách ústní dutiny a/nebo kvasinkové opruzeniny.
  • Bradavky začnou bolet náhle po období bezbolestného kojení.
  • Matka právě bere antibiotika nebo je nedávno dobrala. Kvasinkové infekce po léčbě antibiotiky jsou běžné.

2. Staphylococcus aureus
Záněty prsu obvykle způsobuje bakterie Staphylococcus aureus, jež se běžně nachází na normální pokožce. Prasklinou v kůži, obvykle na bradavce, se může bakterie dostat dovnitř do těla. Infekce probíhá v tukové tkáni prsu a způsobuje otok. Tento otok tlačí na mlékovody. Výsledkem je bolestivost zaníceného prsu a možnost nahmatat zatvrdliny.