Když se dítěti začnou prořezávat zoubky - Multi-Mam CZ


Když se dítěti začnou prořezávat zoubky

Podobně jako chození a první slůvka představuje i prořezávání zoubků významný milník v životě dítěte. Když se na vás dítě usměje a ukáže tak svůj první zoubek, je to bezpochyby důvod ke spokojenosti, ale proces, který k tomuto stavu vede, bývá velmi náročný, a to pro vás pro oba. Prořezávání zoubků může způsobit mnoho nepříjemných příznaků, například citlivé a nateklé dásně, slintání, vyrážku na bradě, kousání do všeho, problémy se spánkem apod. Přesto ale platí, že když u vašeho dítěte začne prořezávání zoubků, je to dokladem toho, že se vyvíjí tak, jak má. Vývoj zubů je nutností, aby mohlo dítě jíst správnou stravu, včetně tuhých příkrmů, což je nezbytným předpokladem pro správný vývoj a silný imunitní systém. Prořezávání zoubků hraje důležitou úlohu i v rozvoji jazykových dovedností. Žvýkání potravy pomáhá posilovat svaly v čelistech, tvářích, rtech a jazyku, které jsou nezbytné pro rozvoj schopnosti správně mluvit.

Kdy prořezávání zoubků začíná?

U většiny dětí se první zub začne objevovat ve věku kolem 6 měsíců. Tento milník však bývá velmi individuální a může vás překvapit již ve 3 měsících. Stejně tak ale není neobvyklé, aby se první zoubek začal objevovat u dítěte až ve 12 měsících. Přestože je doba, kdy se začnou objevovat mléčné zuby, velmi individuální, existují ohledně toho, kdy lze růst jednotlivých párů zoubků očekávat, určitá obecná pravidla. Nejlépe lze tato pravidla ukázat na tabulce prořezávání zoubků.

Kdy se u dítěte objeví první zoubky, záleží především na vás. Pokud se vám a vašemu partnerovi prořezávaly zoubky časně, je pravděpodobné, že to u vašeho dítěte bude také tak. Totéž platí v případě, že se vám první zoubky objevily relativně pozdě.

Obvykle se jako první zoubky objevují první řezáky dole a následují je první řezáky nahoře. Občas se zuby prořezávají i v jiném pořadí, ale téměř vždy rostou v párech. Tyto zuby normálně moc bolesti nezpůsobují, protože mají poměrně ostrý tvar a dásněmi se prořezávají relativně snadno. Ve věku kolem jednoho roku se dětem začínají prořezávat stoličky (zuby v zadní části úst). U stoliček bývá prořezávání často mnohem problematičtější, především kvůli mnohem širšímu profilu, který při prořezávání dásní způsobuje velký tlak a bolest.

Když dítě dosáhne tří let, mělo by již mít všechny mléčné zuby. V době kolem 6 let však celý proces začíná znovu, mléčné zuby vypadávají a nahrazuje je trvalý, dospělý chrup. Tento proces nějakou dobu trvá, zuby moudrosti se nakonec objevují až ve věku kolem 17 až 21 let.

Jak zajistit úlevu od příznaků prořezávání zoubků

Jak jsme již uvedli na začátku, proces prořezávání zoubků může být velmi nepříjemný. Některé děti nemusí vykazovat vůbec žádné příznaky, ale jiné takové štěstí nemají a prořezávání zoubků vám může způsobit řadu bezesných nocí. Existuje několik vyzkoušených a osvědčených postupů, které mohou potíže zmírnit, například jemná masáž, chlazená kousací hračka s gelem na prořezávání zoubků v místech, kde je hračka v kontaktu s dásní, případně vlhký a vychlazený hadřík. Děti se pokouší do úst strčit cokoli, je tedy velmi důležité, aby měly v dosahu pouze věci, se kterými to smí udělat, a aby byly jejich ruce udržovány čisté, protože to může pomoci vyhnout se infekci. Vždy je dobrý nápad mít po ruce bryndáček nebo věci na převlečení, protože slinění může být velmi silné a dítě může být zakrátko promočené a mohlo by nastydnout.