Příznaky prořezávání zoubků - Multi-Mam CZ


Příznaky prořezávání zoubků

Prořezávání zoubků může být velmi stresující období pro dítě i rodiče. Příznaky se obvykle poprvé objevují kolem šesti měsíců, ale někdy to může být i dříve. Proces prořezávání zoubků obvykle končí asi ve 3 letech, kdy už má dítě všechny mléčné zuby. Ve věku kolem 6 let však celý proces začíná znovu, tentokrát jde o náhradu mléčných zubů stálým chrupem.

Proces prořezávání zubů bývá běžně doprovázen celou řadou různých příznaků, které mohou začít asi čtyři dny předtím, než se zuby objeví, a pokračovat ještě další tři dny. Zuby obvykle rostou v párech a u většiny dětí se jako první objeví spodní první řezáky neboli dva spodní přední zuby. Doba, kdy se zuby objeví, je velmi individuální a dítě od dítěte se liší. Existuje však určitý obecně platný harmonogram, který vám pomůže pochopit, co můžete ve vztahu k prořezávání zoubků očekávat.

Příznaky prořezávání zoubků

Příznaky prořezávání zoubků bývají u dětí různé, někde to může být pouze mírně nepříjemný proces, který trvá několik dní, jinde pak velmi obtížné a delší období.

Běžné příznaky prořezávání zoubků:

 • Nateklé a zarudlé dásně
 • Slintání (ve větším množství než obvykle)
 • Tření dásní
 • Kousání, žvýkání, cucání všeho, na co dítě dosáhne, například hraček, prstů, předmětů z domácnosti apod.
 • Zarudlý obličej a tváře, někdy jsou tváře horké na dotek
 • Mnutí ucha na straně, kde se očekává, že se zub objeví
 • Snížená chuť k jídlu, především na tuhou stravu, protože je pro dítě žvýkání nepříjemné
 • Problémy se spaním, častější buzení se během noci. Podle některých rodičů se v noci příznaky zhoršují. Důvodem je pravděpodobně to, že je dítě ospalé a unavené, a tedy podrážděnější, takže tyto nepříjemnosti prožívá intenzivněji než ve dne.
 • Podrážděnost
 • Větší plačtivost
 • Kašel nebo dávicí reflex – nadměrné slinění může způsobit, že bude dítě dávit nebo kašlat. Pokud se u vašeho dítěte neprojeví jiné problémy, například nachlazení nebo alergie, nemělo by však mít problémy s dýcháním.

Co můžete udělat pro pomoc svému dítěti

Víme, že není lehké poslouchat dítě, které pláče a nejde utěšit, a současně mít pocit, že neexistuje způsob, jak mu ulevit. Utěšování může pomoci, neváhejte proto své dítě hodně laskat.

Kromě toho můžete vzít v úvahu několik dalších postupů, které mohou proces prořezávání zoubků usnadnit. Informujte se o prostředcích pro děti, kterým se prořezávají zoubky, mohou do jisté přinést úlevu od některých příznaků, například jde o chladivé gely na bolestivé dásně. Také zajistěte pro dítě dostatečný přísun bezpečných hraček, do nichž může kousat a používat je tak k masírování dásní.

Nadměrné slintání může způsobit podráždění na bradě, které může též být bolestivé. Proto je třeba měkkou tkaninou dítěti bradu co možná nejčastěji osušovat. Jemnou kůži na bradě můžete též chránit s pomocí nějakého olejnatého krému (například krému na bradavky).

Důležitá poznámka

Někteří odborníci řadí mezi příznaky prořezávání zoubků též průjem a horečku, ale pamatujte, že teplotu vyšší než 102 °F nebo 38,9 °C nelze považovat za příznak prořezávání zoubků, ale spíše za důvod, proč vyhledat lékaře. Mírnější průjem může způsobit nadměrné slintání, k němuž během procesu prořezávání zoubků dochází, ale silnější průjem opět nelze přehlížet. Pokud tyto dva příznaky zaznamenáte, obraťte se na svého lékaře, který určí, jaká je jejich skutečná příčina.